A biztonságos karácsonyi ajándék kiválasztása

Itt vannak az ünnepek, bizony sok helyen dilemma mit is kapjon a gyerek, kapjanak a gyerekek karácsonyra. Ne legyen gagyi, de szeresse a gyerek és fejlesszen is, ugye? Az se baj, ha olcsó…
Talán, így az év végi rohanásban, az is fontos, hogy az ajándék, ne csak a fenti kritériumoknak feleljen meg, de a gyerekek egészségét se bántsa. Nézzük, mire figyeljünk!

Nagyon fontos, hogy ilyenkor is úgy válasszunk meglepetést, hogy később ne kelljen miatta az ünnepeket vagy szilveszter előestéjét egy sürgősségi gyermekügyelet várójában töltenünk. Az alábbiakat szedtük össze, hátha segíthetnek a döntésben, természetesen nem(!) csak az ünnepek alatt.

– Mindig vizsgáljuk meg a játékot, amit a legkisebbeknek vásárolunk! A ’CE’ jelzés azt jelenti, hogy a termék megfelel az uniós szabályoknak. A ’TÜV’ minősítés pedig az összetevőket vizsgálja.

– Nézzük meg és vegyük figyelembe, hogy a játékot milyen korosztálynak ajánlják!

– Érdemes megnézni, kipróbálni a nagymama, keresztapa, és a nagynéni ajándékait is mielőtt a gyermeknek odaadjuk őket.  (Elnézést az ajándékozóktól…)

– 3 év alatti gyermeknek ne vegyünk olyan játékot, aminek darabjai leválnak, lerepülnek! Ne legyen éles széle se, mert a gyermek biztos, hogy a szájába fogja venni, és könnyen lehet, hogy el fog esni miközben a kezében tartja, abból pedig vágások, szúrások lehetnek.

– Jó tanácsként elmondható, ha egy WC papír belső hengerébe befér a játék, akkor az nem való 3 év alatti gyermeknek!

– Sok kis darabból álló játékok kerülhetnek orrba, fülbe is. Nagyobb testvéreknek magyarázzuk el, hogy a kisebbekre figyeljenek oda, mikor ezekkel játszanak.

– A mágneseket, gombelemeket könnyen lenyelik a gyerekek!

– Szövetből készített játékon a gyártónak fel kell tüntetnie, hogy mosható -e.

– Festett játékokon olyan festék kell, hogy legyen, amely nem válik le nedvesség hatására! Azon kívül a festékek lehetnek toxikusak is. Érdemes a fentebb említett kér jelet keresni.

– Játék nem készülhet toxikus anyagból! Ennek igaznak kell lenni a ceruzákra, tollakra, filcekre is.

– Ügyeljünk arra, hogy a játék ne legyen túl hangos! A hang, amit kiadnak egyes elektronikus, zenélő vagy síppal rendelkező játékok olyan erős lehet, mint egy autó dudája. Sőt akár erősebb is, ha gyermek közvetlenül a füléhez tartja.

Készüljünk fel, inkább feleslegesen. Érdemes tájékozódni az ünnepek alatti ügyeleti rendről: www.surgossegi.info oldalon például és persze legyen otthon;

  • gyermekbarát gél alapú fertőtlenítő
  • fásli és steril kötszer
  • láz és fásdalom csillapító
  • glicerines kúp
  • görcsoldó
  • sportkrém
  • antihisztamin

Egészségben áldott ünnepet kívánunk!

dr. Kőnig Róbert
Gyermeksebész és Gyermektraumatológus

Posztolás dátuma

Blogunkat azért hoztuk létre, hogy segítséget nyújtsunk az otthoni sebkezelésben mind a ház körüli balesetek ügyében mind a krónikus betegek otthoni ellátását segítve és hiteles szakmai forrásokat biztosítsunk a fertőzések és az esetleges állapot romlás elkerülése végett.

Az otthoni balesetek száma évről-évre folyamatosan növekszik. Legyen szó akár konyhai, takarítási, barkácsolási, vagy éppen kertészkedés közben bekövetkező balesetekről. A statisztikák szerint a horzsolások, az égési sérülések, a vágások, csípések legtöbbször éppen a házimunkák és a kerti tevékenységek végzésekor következnek be.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!